Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Historie

Historie

Popis znaku obce Oplocany

znak obceObec Oplocany užívá nový heraldický znak od roku 1999, který nám pomáhala vytvořit firma Velebný a Fam z Ústí nad Orlicí a konzultovali jsme návrhy s PhDr. K. Millerem heraldikem a ředitelem archivu v Opavě. Předseda parlamentu V. Klaus nám předal dekret o užívání 25.5.1999 v Praze.
Znak obsahuje mluvící znamení, to je plot ze čtyř latí svislých a spojených dvěma latěmi vodorovnými - stejně jako čtyři části obce — Dědina, Trávník, Novosáda, Arnoštov spojených jménem Oplocany.
Nad plotem se nachází srdce, které jsme převzali z pečeti dědiny Oplocan z roku 1763. Ze srdce vyrůstá obilí - základní obživa naší zemědělské obce a klasy jsou skloněny k zemi pod tíhou hanácké úrody. Srdce a klasy jsou barvy červené a bílé, stejné jako barvy Cimburků pánů na Tovačově, pod které jsme dlouho patřili i město Tovačov od Cimburků barvy převzalo.
Znak je rozdělen na dvě svislé poloviny jako náš katastr z nichž levá strana je černá 5 půda ve směru na Kojetín a pravá strana znaku je žlutá, protože hnědá barva se neužívá a hnědou barvu má půda na druhé polovině katastru směrem na Tovačov. Černá barva je umocněna barvou Kyenburků, protože pan hrabě Arnošt Kyenburg pomohl familiantům postavit menší polovinu „Oplocan" a pojmenoval ji po svém křestním jméně Ernstdorf - Arnoštov.